среда, 27 апреля 2016 г.

Chociaż głazy ogrodzenie te pochodzą z odmiennych czasów oraz powstały w odmienny sposób zdarza się że są do siebie bardzo podobne, tak iż czasem mało biegłym okiem trudno je rozróżnić.

Wprawdzie kamienie sztachetki te są z odmiennych czasów i powstały w odmienny sposób zdarza się że są do siebie bardzo podobne, tak iż nieraz mało fachowym okiem trudno je rozróżnić.

Własną karierę w ogrodzeniach zawdzięczają naturalnym maściom, trywialnej obróbce i stosunkowo niskiej zapłacie. Występują w wielu obrębach Polski – piaskowiec najprościej wyszukać w Górach Świętokrzyskich, Karpatach a także Dolnym Śląsku, wapienie – na Lubelszczyźnie, Wyżynie Krakowsko -Częstochowskiej i również w Górach Świętokrzyskich. Ten materiał ogrodzeniowy pozyskuje się metodą odkrywkową w kamieniołomach, po czym drobi lub wstępnie obrabia, rozmieszcza na mocnych paletach, oplątuje drucianą siatką i przesyła do miejsca budowy sztachety PVC na ogrodzenie i furtkę ze sztachet. Wykorzystywany na ogrodzenia piaskowiec to nic odmiennego jak scalony lepiszczem piach, jakiego ziarna nie przewyższają 2mm wielkości. Podczas gdy spoiwem jest np. krzemionka, nazywamy go krzemionkowym (kwarcyt), jak związki wapnia -wapiennym. Prócz podwaliny zlepiających występują tam też różne domieszki, np. związki żelaza. Dzięki nim modyfikuje się barwa skał na plot z Winylu na ogrodzenie i bramę sztachetowa, przybierają one wtenczas rozmaite pigmenty czerwieni, brązu oraz zieleni. W przyrodzie zestawione są w warstwy o różnorakiej grubości, sięgającej nawet kilkudziesięciu metrów. Z tak pokaźnych złóż kroi się największe bloki, wykorzystywane później np. w rzeźbiarstwie. Wydobyte kamienie można również siekać na sześciany o regularnych zarysach, wykorzystywane dalej w budownictwie (także na ogrodzenia). Można także je rozdzielać przy pomocy specjalistycznych klinów i dłut na cienkie, nierównych obrysów kawałeczki. Służą do układania powierzchni ścieżek a także budowy murków ogrodzeniowych.

Na nowomodne ogrodzenia PVC wykorzystuje się także wapienie - skały osadowe, powstałe spośród nazbieranych na dnie mórz oraz jezior resztek organizmów żywych, głównie muszli małż i ślimaków.

Przeważnie są w większym stopniu miękkie niż piaskowce, a przez to łatwiejsze w obróbce, lecz też mniej trwałe. Wapienie pochodzące z dawnych er geologicznych są twardsze, wolno je nawet polerować zachwalane na ogrodzenia z Winylu na ogrodzenie i bramę ogrodzeniowa. Nadają się jednak po największej części do wykorzystywania wewnątrz, bo poddawane działaniu warunków atmosferycznych prędko matowieją. Wapienie wolno zastosować do konstrukcji murków ogrodzeniowych, na ścieżki i dojazdy, do aranżacji ogrodów skalnych. Na Lubelszczyźnie stosuje się je również do budowy domów. Na powierzchnie ścieżek ogrodowych najlepiej przydają się piaskowce krzemionkowe, bowiem są odporniejsze na ścieranie niż np. Wapienie.

W zależności od charakteru skweru i naszych zamiłowań kształt kamiennych płyt może być różnorodny – od łamanych, nieregularnych, aż po pionowo skróconych prostokątów względnie kwadratów. Murki a także plotki z PCV na plot i furtkę ze sztachetek stawia się z skał różnego kształtu, złożonych na kamiennym czy też betonowym fundamencie. Jeżeli ogrodzenie powstaje z fragmentów o niesymetrycznych kształtach, trzeba je trafnie zestawiać tzn. tak, żeby postać każdego kolejnego zespalał się z poprzednim. Aby takie płot było stabilne jego grubość winna równać się 50-70 cm. Większe szczeliny w środku wolno wypełniać zaprawą cementową a także gruzem. Płot z bloczków kamiennych o skróconych równych bokach muruje się jednakowo jak z cegły lub pustaków. Piaskowce oraz wapienie możemy wykorzystać także do konstrukcji schodów, kominków ogrodowych a także innych komponentów tzw. miniaturowej architektury. Piaskowce stosowane do budowy ogrodzenie plastykowe należą do głazów mało wytrzymałych na działanie czynników atmosferycznych. Pod wpływem wody, słońca i ujemnych temperatur szybko niszczeją a także nabierają brzydkiego koloru. Bez trudu porastają także mchem a także wodorostami. Można to uniemożliwić pokrywając pokrywę ogrodzenia lub rzeźb specjalistycznymi impregnatami. Nie usiłujmy ścierać zanieczyszczeń z powierzchni ogrodzenia szorstkimi narzędziami np. drucianą szczotką, bo na kamieniu mogą pozostać mocne rysy. Sprofilowane firmy zmywają kamień ogrodzeniowy tzw. piaskarkami. Jeżeli nie mamy możliwości automatycznego czyszczenia ogrodzenia z piaskowca spróbujmy oczyścić go wodą z detergentem przy użyciu szczotki ryżowej. Jeśli jednak pożądamy, żeby głazy na ogrodzeniu prędko wyglądały na stare, nie możemy ich niczym zabezpieczać ani czyścić.

понедельник, 25 апреля 2016 г.

Zielone ogrodzenie czyli mówiąc wprost żywopłot

Żywe plot inaczej żywoplot


Płoty roślinne zazwyczaj pełnia role ogrodzenia, chociaż częstokroć służą dodatkowo za dekoracje. Najczęściej takie ogrodzenie z plastyku stawia się w nasłonecznionych elementach, w których szybko wzrastają i mocno gęstnieją. Dużo czaru maja także takie rosnące ploty, które prowadza poprzez cieniste zaułki ogrodu. Ciemna zieleń liści z przezroczysta tu i ówdzie gmatwanina witek albo kwiatami kreują zajmujące wzrok obrazki, a orzeźwiająca wilgoć, bijąca od pogrążonej w mroku gleby , powoduje że nawet krótki spacer wzdłuż takiego płotu wycisza oraz odpręża.


Projektując ogrodzenie z żywopłotu, wypada wziąć pod uwagę funkcje takiego płotu, warunki jakie są w skwerze, oraz nasze upodobania a także czas jaki możemy poświecić na jego pielęgnacje.Zielone ploty o normalnym pokroju samodzielnie wzrastają, nierzadko także ekspansywnie kwitną, niemniej jednak chcą także wiele przestrzeni. Geometryczne względnie fantazyjnie profilowane zielone ogrodzenia z plastiku zdołają być niezwykle wysmukłe, aczkolwiek należny je regularnie zmniejszać oraz raczej nie kwitną. Nie bez wpływu są także koszty nabycia roślin na plot.Jest zatem nad czym się myśleć, gdyż takie ogrodzenie tworzy się na lata, czasem nawet na pokolenia.


W większości wypadków wystarczający jest żywy parkan o wysokości 1,5m. Na takie plot w zacienionym miejscu nadaje się ligustr pospolity, nadzwyczaj popularny w naszym kraju na żywopłoty formowane. Ma on mnóstwo walorów:
•ma mało wymagań,
•dobrze toleruje susze,
•szybko wzrasta,
•regularnie podcinany schludnie się zagęszcza i nie ogałaca od dołu,
•w rejonach o łagodnym klimacie, np. nad morzem, nie zrzuca na zimę liści, natomiast nawet jeśli je zgubi, to i tak gąszcz jego witek układa nieprzenikniony dla wzroku plot,
•jest tani.


Ligustr można zastąpić irga lśniąca - jesienią świetnie się przebarwia na przeróżne kolory żółci, brązu i czerwieni. Godne polecenia są tez żywe ogrodzenia kształtowane z grabu, którego suche listki o barwie starego złota utrzymują się na gałązkach aż do wiosny.Więcej możliwości wyboru jest cienioznośnych krzewów nadających się na żywe ogrodzenia nieformowane. Są to m.in. odmiany o ładnych kwiatach tj. hortensje, jaśminowce, żylistki i kaliny. Tym, którzy uwielbiają otaczać się użytecznymi roślinami zalecamy na takie ogrodzenie czarna porzeczkę. Można ją kształtować tylko od strony reprezentacyjnej, i cześć konaru pozostawić nieprzyciętych, żeby rodziły owoce.


Niesłychanie wysokie, bo ponad dwumetrowe ogrodzenia z PCV stanowi barierę nie do przejścia, a w razie potrzeby zacienia okoliczne budynki i ulice. Żeby stworzyć taki plot rośliny sadzimy naokoło granic posesji. O ile mamy dosyć miejsca, w najwyższym stopniu „gospodarny" będzie żywopłot o pokroju prostym, np. z leszczyny, która dodatkowo dostarcza orzechy. Jeśli chcemy ażeby nasze żywe ogrodzenie Poznań było nadzwyczaj wysokie zaś zarazem wąskie to w cieniu można je uformować z wiązu pospolitego, grabu pospolitego bądź klonu polnego. Pamiętajmy jednak, ze kiedy rośliny nas przewyższą, ich zmniejszanie będzie trudne.

пятница, 22 апреля 2016 г.

Mało co właściwie nie podkreśli linii trawy albo kwiatów jak niskie żywe sztachety.

Bardzo duże, albowiem prawie dwumetrowe ogrodzenie stanowi barierę nie do pokonania , a w przypadku potrzeby przesłania pobliskie budynki a także ulice. Aby wykonać taki plot rośliny zasadzamy dookoła granic posiadłości. Jeśli mamy dosyć miejsca, w największym stopniu „gospodarny" będzie żywopłot o pokroju prostym, np. z leszczyny, jaka ponadto daje orzeszki. Jeśli pragniemy by nasze roślinne ogrodzenie było niezwykle postawne zaś zarazem wąskie to w zacienionym miejscu wolno je ukształtować z limaku powszechnego, grabu powszechnego a także klonu. Pamiętajmy natomiast, że jak rośliny nas przerosną, ich przycinanie może być bardzo utrudnione.

Nic tak nie zaznaczy linii trawy względnie kwietnika jak niskie żywe plot.

W miejscu zacienionym, gdzie podobnie trawnik, jak i kwiaty nie zawsze potrafią dobrze wzrastać w wyznaczonych grządkach, niskie drzewa zdołają utrzymać naturalne zaplecze w wyznaczonym miejscu czy tez osłonią gołe place ziemi. Ładnie ukształtowany miniaturowy żywopłot sam notabene robi za ozdobę ogrodu. Na zielone ogrodzenia przydaje się porzeczka alpejska i bukszpan. Wiosna tylko ogrodzenia Poznań kształtowane zakwitają z pigwowca japońskiego (jego paki kwiatowe wyrastają na starszych pędach, jakich się już nie redukuje), nie tak obficie jak na słońcu, jednak wszak w mrocznych zakątkach każdy kwiat jest widoczny. Jesienią zaś upiększają je zgrabne jabłuszka, jakie wolno wykorzystać na konfitury.

Niewysokie czy tez rosłe zielone ogrodzenia wolno uzyskać z drzew iglastych.

Na nieszczęście, rośliny z tej klasy bywają o wiele droższe niż rośliny liściaste. Z nich najlepiej wytrzymuje miejsce zacienione cis zwyczajny. Zazwyczaj szeroko się rozrasta i należny go obcinać, natomiast jego klasę Cis jest dozwolone pościć sam jeden.Będzie błyskawicznie rósł tudzież uratuje filarowy kształt.

Jeśliby wasz zakamarek jest dosyć zacieniony, należałoby aby zielony częstokół rozświetlić kolorowymi skazami. Niektóre spośród cienioznośnych gatunków maja metamorfozie o jasnych ewentualnie pstrokatych liściach: np. cis Aurea decora, ligustr typowy Aureum tudzież dereń rozłogowy Argenteomarginata. Co prawdziwość ich jasne odcienie są najbardziej chwytliwe w słońcu, jednakowoż nawet w śladzie listowie ostają wcale jasne, w pewnej mierze oświetlone promieniami.