понедельник, 25 апреля 2016 г.

Zielone ogrodzenie czyli mówiąc wprost żywopłot

Żywe plot inaczej żywoplot


Płoty roślinne zazwyczaj pełnia role ogrodzenia, chociaż częstokroć służą dodatkowo za dekoracje. Najczęściej takie ogrodzenie z plastyku stawia się w nasłonecznionych elementach, w których szybko wzrastają i mocno gęstnieją. Dużo czaru maja także takie rosnące ploty, które prowadza poprzez cieniste zaułki ogrodu. Ciemna zieleń liści z przezroczysta tu i ówdzie gmatwanina witek albo kwiatami kreują zajmujące wzrok obrazki, a orzeźwiająca wilgoć, bijąca od pogrążonej w mroku gleby , powoduje że nawet krótki spacer wzdłuż takiego płotu wycisza oraz odpręża.


Projektując ogrodzenie z żywopłotu, wypada wziąć pod uwagę funkcje takiego płotu, warunki jakie są w skwerze, oraz nasze upodobania a także czas jaki możemy poświecić na jego pielęgnacje.Zielone ploty o normalnym pokroju samodzielnie wzrastają, nierzadko także ekspansywnie kwitną, niemniej jednak chcą także wiele przestrzeni. Geometryczne względnie fantazyjnie profilowane zielone ogrodzenia z plastiku zdołają być niezwykle wysmukłe, aczkolwiek należny je regularnie zmniejszać oraz raczej nie kwitną. Nie bez wpływu są także koszty nabycia roślin na plot.Jest zatem nad czym się myśleć, gdyż takie ogrodzenie tworzy się na lata, czasem nawet na pokolenia.


W większości wypadków wystarczający jest żywy parkan o wysokości 1,5m. Na takie plot w zacienionym miejscu nadaje się ligustr pospolity, nadzwyczaj popularny w naszym kraju na żywopłoty formowane. Ma on mnóstwo walorów:
•ma mało wymagań,
•dobrze toleruje susze,
•szybko wzrasta,
•regularnie podcinany schludnie się zagęszcza i nie ogałaca od dołu,
•w rejonach o łagodnym klimacie, np. nad morzem, nie zrzuca na zimę liści, natomiast nawet jeśli je zgubi, to i tak gąszcz jego witek układa nieprzenikniony dla wzroku plot,
•jest tani.


Ligustr można zastąpić irga lśniąca - jesienią świetnie się przebarwia na przeróżne kolory żółci, brązu i czerwieni. Godne polecenia są tez żywe ogrodzenia kształtowane z grabu, którego suche listki o barwie starego złota utrzymują się na gałązkach aż do wiosny.Więcej możliwości wyboru jest cienioznośnych krzewów nadających się na żywe ogrodzenia nieformowane. Są to m.in. odmiany o ładnych kwiatach tj. hortensje, jaśminowce, żylistki i kaliny. Tym, którzy uwielbiają otaczać się użytecznymi roślinami zalecamy na takie ogrodzenie czarna porzeczkę. Można ją kształtować tylko od strony reprezentacyjnej, i cześć konaru pozostawić nieprzyciętych, żeby rodziły owoce.


Niesłychanie wysokie, bo ponad dwumetrowe ogrodzenia z PCV stanowi barierę nie do przejścia, a w razie potrzeby zacienia okoliczne budynki i ulice. Żeby stworzyć taki plot rośliny sadzimy naokoło granic posesji. O ile mamy dosyć miejsca, w najwyższym stopniu „gospodarny" będzie żywopłot o pokroju prostym, np. z leszczyny, która dodatkowo dostarcza orzechy. Jeśli chcemy ażeby nasze żywe ogrodzenie Poznań było nadzwyczaj wysokie zaś zarazem wąskie to w cieniu można je uformować z wiązu pospolitego, grabu pospolitego bądź klonu polnego. Pamiętajmy jednak, ze kiedy rośliny nas przewyższą, ich zmniejszanie będzie trudne.

Комментариев нет:

Отправить комментарий